COMMANDER

DAVID NEJEMIAH JONES

Brigadier General

Commander Belize Defence Force


            Colonel David Jones currently holds the post of Commander Belize Defence Force (des).  He joined the Force on 30th September, 1990.   After being successful on the Officer Selection Board he completed Recruit Training course in Price Barracks after which he commenced training on the first Jungle Warfare Instructor Course ran by the BDF. 

 


 From 17 - 28 March 1991 he attended the Pre-Ranger Course.  He continued to serve as a rifleman in Echo Company until January 1992 where he attended and successfully graduated from the Royal Military Academy Sandhurst, United Kingdom.  On 12 December 1992 he was commissioned in the rank of Second Lieutenant.    

               His initial tour of duty was as an infantry platoon commander in Alpha Company.   During this period he successfully completed the Field Firing Qualification Course (FFQ) conducted by the British Army from 17 – 29 January 1994. In May 1994 he attended the Platoon Commander’s Battle Course (PCBC) at the School of Infantry, Warminster, UK.  After completing the PCBC he attended a Junior Officer Staff Course held at Airport Camp and ran by the British Forces Belize at that time.   He was later promoted to the rank of Lieutenant in December 1994, and in July 1995, he left to attend the Royal Engineers Troop Commander Course at the Royal School of Military Engineering at Brompton Barracks in Chatham, United Kingdom. This certified him as a Demolition Safety Officer and later commanded the Combat Engineers Platoon until December 1997.      He was promoted Captain, and, in January 1998 he was selected to attend and successfully completed the Foreign and Commonwealth Ammunition Technical Course in the United Kingdom where he was awarded the Trentham Cup as the top student.   On his return he took up the post of Adjutant with Force Support Group whilst serving as the Senior Bomb Disposal Officer of the Force and the Chief Expert on the usage of ammunition and explosive.  In 2001 he was posted as Officer Commanding Foxtrot Company and in December 2002 he attended the Infantry Captains Career  Course in Fort Benning Georgia, USA where he earned a spot on the Commandant’s List.   On 1 February 2004 he was promoted Major and appointed Force Adjutant in Force Headquarters with responsibility for administration and personnel.  He was later nominated to attend and successfully completed the Canadian Junior Staff Course in Aldershot, Nova Scotia, Canada in 2004.   Due to his excellent performance on this course in 2006 he was selected as Instructor for the  Junior Staff Course in Nova Scotia Canada.

            In January 2007 he attended the Command and General Staff Course at Fort Leavenworth Kansas USA.  On his return he was posted as Officer Commanding S Company.  He remained in that post until January 2008 when he was appointed Commanding Officer 1st Infantry Battalion.

            In October 2008 he was promoted Lieutenant Colonel and later in May of the same year he attended the Caribbean Defence and Security Course in Washington D.C.  In May 2011 he attended the Human Rights International Law Seminar in Washington D.C.  USA and in February 2009 he was appointed Commanding Officer Support and Services Battalion.  He remained in that appointment until March 2010 when he was appointed Chief of Staff in Force Headquarters.    On 31 August 2011 he was promoted Local Colonel and selected  to attend the Royal College of Defence Studies Course in the UK until July 2012.  On his return, he was appointed Deputy Commander Belize Defence Force and promoted Substantive Colonel.  On 1 February, 2013 he  promoted to the rank of Brigadier General and appointed Commander Belize Defence Force.

            He has attended numerous local courses as well as local and foreign conferences on behalf of the BDF. The most notable ones are the Disaster Preparedness Seminar in Japan in 1999, Military Engineer and Environmental Engineer Conference in San Salvador, El Salvdor in August 2010, Caribbean Nations Security Conference Miami Florida in December 2012,  US Southern Command Joint Operations Centre Orientation in December 2012.       He is the recipient of the BDF’s Long Service and Good Conduct Medal and the Force’s Certificate of Distinguished Service.

            Colonel David Jones is married to Beverly and they enjoy two children – boys David Jr and Deron aged fifteen and ten.  As hobbies he enjoys soccer, fishing, playing chess, and has just recently retired from competitive table tennis as the National Champion and #1 ranked player in Belize.